РУСЕ ПЪРВИ ОТНОВО
15 СТЪПКИ ЗА ПРОГРЕС НА РУСЕ
Основната ни цел чрез реализиране на настоящата програма, е превръщането на Русе в първия град в България, който се развива като икономически мотор за оттласкване на страната от унизителната последна позиция в ЕС, поемайки курс към възходящо икономическо развитие и повишаване на жизнения стандарт на русенци.
Нашата концепция за прогрес на Русе е израз на волята ни да привлечем преки български и чуждестранни инвестиции, защото „светът е голям и спасение дебне отвсякъде” по сполучливия израз на писателя Илия Троянов. Най-занчимата причина за нисък дял на инвестиции са неадекватни управленски практики и липсата на транспортна свързаност. Затова поемаме курс към защита на общия интерес чрез добро управление в интерес на хората и прилагаме неговите 12 принципа на практика, а не на думи: (1) Участие, предствителство и честни избори; (2) Отзивчивост; (3) Ефикасност и ефективност; (4) Откритост и прозрачност; (5) Върховенство на закона; (6) Етично поведение; (7) Компетентност и капацитет; (8) Иновативност и готовност за промяна; (9) Устойчивост и дългосрочна ориентация; (10) Стабилност на финансовия мениджмънт; (11) Социално сближаване; (12) Отчетност. Тъкмо от такова местно управление се нуждаят инвеститорите, за да дадат тласък на русенската икономика със специален фокус иновации и високи технологии.
Представяме ви глобалните приоритети в нашата програма за просперитет на Русе:
- РУСЕ – ГРАД НА ИНДУСТРИЯТА И ВИСОКИТЕ ТЕХНОЛОГИИ.
Предимствата на Русе като наличие на многообразие от образователни институции, инфраструктура, географско местоположение на р. Дунав, в европейски трансграничен регион по вътрешна граница на Европейския съюз, с два европейски транспортни коридора ще се оползотворят около мотото „всички пътища да водят към Русе – новото средище на ускорен икономически подем“.
Насочваме се към икономика на знанието и прилагане на високите технологии във всички сектори на стопански и обществен живот и към кръгова икономика, при която се намалява екологичното замърсяване, облекчават се проблемите с набавянето на суровини, засилват се иновациите и конкурентоспособността.
Комбинация от подходящо образование и активна общинска политика ще подкрепя развитието на стопански сектори, за които е характерна по-висока принадена стойност, високоплатен висококвалифициран труд. Това ще доведе до постепенно покачване на доходите и в други сфери.
Работим за изграждане на нови индустриални зони върху общински терени, които ще бъдат профилирани в областта на високите технологии и екологично чистите производства и създаване на високотехнологичен парк.
Създаваме постоянна работна група за привличане и съдействие на потенциални инвеститори в процеса на събиране на информация, формиране на инвестиционното решение, изготвяне на необходимите проекти и получаване на съответните разрешения за реализацията им.
Активизираме усилия за представяне на предимствата от инвестиции в Русе и региона, включително чрез засилване на връзките със съществуващи и нови побратимени градове.
- РУСЕ – ГРАД С ДИНАМИЧНО РАЗВИВАЩИ СЕ МАЛКИ И СРЕДНИ ПРЕДПРИЯТИЯ
Изповядваме убеждението, че държавите с икономика, която генерира висок жизнен стандарт, разчитат на развитието на малки и средни предприятия. Те съставляват 98% от бизнеса в Европейския съюз и генерират 67 % от работните места. Те са основен двигател за икономически растеж, иновации, заетост и социална интеграция. Затова Европейската комисия работи в подкрепа на предприемачите, подобрява средата за бизнес в Европа и осигурява достъп до финансиране. От бившите социалистически страни Полша избра най-рано след промените стратегия в подкрепа на МСП с бюджетни и европейски средства. През 2018 г. тя влезе в списъка на най-богатите страни в света.
В България подкрепата за МСП е незначителна. През 2017 г. около 53% от нефинансовите предприятия с персонал от 0 до 50 човека попадат в категорията ”малки предприятия” според критериите на Евростат. Най-висок е делът на фирмите с персонал до 10 души – близо 90 %. Затова за Русе залагаме на курс към разкриване на нови МСП и подкрепа за развитие.
Гарантираме честно провеждане на обществените поръчки и достъп до тях на всеки с нужната квалификация и възможности. А също адекватно административно обслужване и човешко отношение от общинските контролни органи, които следва да подпомагат и подкрепят предприемачивите русенци.
Специална политика за поощряване създаването и развитието на малки и средни предприятия в областта на високите технологии и иновациите.
Общината ще подкрепи фирми, които планират растеж чрез развитие на експортния си потенциал и достъп до нови пазари.
За развитието на града ни като атрактивно място за инвестиции и растеж ще съдейства и създаването на Русенски технологичен панаир.
Общината ще си сътрудничи с неправителствени организации за подпомагане на малки и средни предприятия, бизнес инкубатори и др., които са подкрепяли с ноу хау старта на предприятия в различни стапански и обществени сектори.
- РУСЕ – ГРАД С ИНТЕРМОДАЛЕН ТРАНСПОРТ.
Бъдещето на Русе като голям транспортен център е днес. С общинска инициатива, чрез синхронизиране възможностите на частни, общински и държавни пристанища по поречието на Дунав ще бъде ситуиран първият общински интермодален терминал, който ще затвори веригата речен транспорт – сухопътен транспорт – ЖП транспорт – море и ще превърне града ни в един от логистичните центрове по пътя от Западна и Централна Европа към Черно море и Азия („Пътя на коприната“) и обратно.
Общината, ще фокусира вниманието на държавните институции за разбиване на „обсадата”, на която е подложен нашия град: изграждането на магистралата до Велико Търново и в последствие до Свиленград, вторият мост над р. Дунав и модернизацията на железния път и пристанищната инфраструктура в рамките на инициативата за свързване на р. Дунав с Черно и Бяло море ще бъдат наш основен приоритет.
Стратегия и визия за развитие на община Русе до 2027 г.
- Функция и отговорности на административното управление
- Основната функция на кмета и неговия екип, е да работят приоритетно върху възможностите на бъдещето за просперитет на общината, без да поставят основния фокус върху проблемите на деня.
- Русе се нуждае от визионерство. В този контекст ще разработим десетгодишна стратегия за развитието на общината – „Русе 2033” – и 4 годишен план за действие, чието изпълнение ще отчитам всяка година пред гражданите.
- Активен диалог с гражданите и неправителствените организации.
- Осъществяване на активен диалог с гражданите чрез организирането на нецензуриран форум в интернет страницата на община Русе;
- Създаване на банка за идеи на жителите на Русе. Ангажирането на гражданите с управлението ще бъде наша първостепенна задача. Обществени обсъждания по най-важните теми и ежедневни срещи с хората, ще направят управлението чувствително към злободневните проблеми;
- Още от първата година на мандата ще се предвиди процент от бюджета на общината, разпределен по приоритети, зададени пряко от гражданите, с намерение той да расте ежегодно;
- Провеждане на регулярни срещи с неправителствени организации от различни сектори. Стимулиране на проектното начало. Ще бъде регламентирана възможността за съвместни благоустройствени дейности между общината от една страна и сдруженията на гражданите (етажна собственост, училищни и църковни настоятелства) от друга, при която със средства от бюджета и съучастие с труд, материали или финанси, всички жители ще се чувстват ангажирани с развитието и запазването на общинската инфраструктура и зелените площи;
- Периодично проучване на общественото мнение по важни за обществото въпроси;
- Организиране и провеждане на местни референдуми по обществено значими теми;
- Създаване на Call център за сигнали и жалби.
- Прилагане на съществуващия европейски и световен опит.
- Проучване и прилагане на работещи полезни практики в местното управление – например обръщане на града с лице към реката по примера на Барселона, Будапеща и Виена; изграждане на индустриални паркове по примера на Чехия; изграждане на високотехнологични паркове и създаване на условия за добър живот с цел завръщането на емигрантите в родния им Русе по примера на Ирландия и др.;
- Прилагане на съществуващия европейски опит за оптимално и ефективно усвояване на финансови средства чрез програмите на ЕС.
ХОРА
- Образование.
- · Осигуряване на достъпна архитектурна среда в сградите на училища и детски градини на територията на Община Русе;
· Развитие на професионалното образование в Община Русе с акцент към професии и специалности, които са с очакван недостиг на пазара на труда или защитени такива;
· Финансиране на направления в хуманитарното образование – приоритетно развитие на изкуството, музиката, танца;
· Създаване на Обществен съвет по образование към Община Русе в който да влиза по един представител от обществения съвет на всяка образователна институция – детска градина или училище. Неговата цел ще бъде да дава предложения относно развитието и функционирането на образователните институции на територията на община Русе;
· Община Русе следва да развие адекватен подход на взаимодействие с различните младежки структури, като се засилят възможностите за ученическо самоуправление;
· Ремонт и преустройство с външно финансиране на Дома на учителя, който да се превърне в младежки център, но също така и в място за организиране и провеждане на квалификационни дейности, място за осъществяване на ученически и учителски конференции, семинари и други форуми с национално и международно значение;
· Засилване на активното постоянно полицейско присъствие в района на всяко учебно заведение на територията на Община Русе чрез увеличаване на щата на служителите на звено Общинска полиция;
· Изграждане на огради, които да ограничават достъпа на външни лица в училищните дворове;
· Активна дейност на Община Русе, насочена срещу всяка една форма на престъпление срещу личността на подрастващите; постоянни информационни кампании в насока опазване ученическото здраве;
· Модернизиране на медицинските кабинети в училищата. Община Русе следва да инвестира ежегодно допълнително средства за осигуряване в оборудване и медикаменти, които да способстват за по-добрата работа на служителите, а така също и за по-здравословна среда на учениците;
· Повишаване на възнаграждението на общински медицински професионалисти по здравни грижи с поне 15% всяка година в рамките на мандата;
· Общинската администрация следва да направи искане към МОН за подновяване на ученическите автобуси, предоставени на средищните училища;
· Финансиране на ФУЧ „Религия“ и „Русезнание“, за да функционират те във всички русенски училища;
· Предвиждане на субсидии за посещения на ученици в музеи и други културни институции, а така също и за еднодневни екскурзии;
· Изграждане на тематична изложба, свързана с развитието на образованието в Русе, специално обособена в Доходно здание или в РИМ – Русе.
- Култура, спорт, развлечения.
- Превръщане на културно-историческото наследство в съществен и неизчерпаем капитал за нашата община. Възстановяване на емблематичните за Русе сгради на Застрахователно дружество „България” (старата полиция), хотел „Балкан”, Дома на учителя;
- Довършване строителството на новите корпуси на „Доходното здание”;
- Създаване на арт-инкубатори, постоянно действаща открита сцена в Парка на младежта и арт-пространства във всеки квартал, които да активизират културния живот на Русе;
- Създаване на електронен културен портал на Русе;
- Подготовка и организиране на традиционен международен фестивал за етно-музика в Русе;
- Възраждане славата на Русе като джаз столица на България;
- Подкрепа за всички добри идеи в областта на културата чрез фонд „Култура” в общинския бюджет;
- Домакинство на концерти на световни рок и поп изпълнители;
- Модернизация и реконструкция на спортната база и създаване на площадки за масов спорт във всеки квартал и всяко населено място;
- Домакинство на престижни национални и международни спортни състезания;
- Модернизирани училищни дворове;
- Увеличаване на подкрепата за спортове, които са предпочитани и желани от съгражданите ни, и възпитават младите в дух на местен патриотизъм;
- Изграждане на Коледно градче.
- Околна среда, здравеопазване и социална политика.
- РУСЕ – ГРАД С ЧИСТА, ЗЕЛЕНА И БЕЗОПАСНА ОКОЛНА СРЕДА
Чистият въздух – неприкосновено право за русенци!
- Отговорното бъдещо управление изисква общината да поеме приоритетно най-после своя граждански ангажимент за чистотата на въздуха, който дишаме. Това може да стане единствено и само чрез постоянен и независим мониторинг. И чрез последователна програма за намаляване на замърсителите – индустриални, битови или от транспорт. Компромиси няма да се правят с никого, защото става дума за здравето на русенци;
- Оптимално и ефективно управление на собствеността на общината в лечебните заведения в полза на гражданите;
- Ежегодно осигуряване на финансови средства за закупуване на съвременна медицинска апаратура;
- Разкриване на нов старчески дом, приют за бездомници, центрове за социални услуги и кухня за социално слаби.
МАТЕРИАЛНИ СРЕДСТВА
- Неизползваните възможности на общинската собственост.
- Оптимално и ефективно управление на общинската собственост;
- Прекратяване на порочната практика за сключване на неизгодни за общината сделки с общинска собственост – като пространствата на бившите магазин Русе, Детмаг и др.;
- Преразглеждане на всички договори за отдаване на общинска собственост на трети лица и атакуване на неизгодните за общината в съда;
- Собствеността може да бъде не само възможност за привличане на нови инвестиции, но и за профилиране на местната икономика. Общината трябва да престане да се държи като брокер на недвижими имоти, а да привлича планомерно и без да бърза наистина качествени инвестиции;
- Водене на политика на увеличаване на общинската собственост чрез изграждане на нова такава;
- Жилищна стратегия – ежегодно увеличаване на жилищния фонд с поне 10% (200 апартамента); оползотворяване възможностите за квартали с ниско строителство в землищата на близките до Русе села, което ще доведе и до тяхното оживяване и подмладяване.
- Възможностите на общинския бюджет и многократно увеличаване на външното финансиране.
- Въвеждане на ясни приоритети в управлението на общинския бюджет;
- Непрекъснат стремеж към увеличаване на общинския бюджет – косвено и пряко чрез лобиране на централно ниво;
- Многократно увеличаване на усвояването на средства по програми на ЕС. Без да са панацея, структурните фондове на ЕС могат да бъдат мощен инструмент за решаване на проблеми, нерешени с десетилетия – важно условие това да се случи, е подготовката на общинската администрация и повишаване капацитета на специализирано звено от експерти и сътрудничеството на общината с неправителствения сектор.
УПРАВЛЕНИЕ
- Градоустройство, благоустряване и комунална сфера.
- Създаване на Наредба за градската среда, която да задължи собствениците на сгради-паметници на културата да ги поддържат в добър вид и да гарантира запазване автентичния и естетичен вид на Русе;
- Поетапно включване в регулация на крайградските зони с цел гарантиране на комунални услуги за жителите им;
- Мерки за поощряване енергийната ефективност и създаването на ВЕИ;
- Благоустрояване на гробищните паркове;
- От десетилетие комуналните дейности в Русе са стихийни и неподчинени на единна концепция. В общината има само по един щатен пътен специалист и озеленител, въпреки водещото място на тези две дейности в ангажиментите на кмета и администрацията. Необходимо е общински предприятия да провеждат ежегодно обследване на улиците и „зеленото богатство” на Русе и да ги поддържат на база на дългосрочни програми, така че всяка улица и квартал да усетят грижата на общината без да е нужно ходатайство и лобиране;
- Решително и качествено подобряване на пътната инфраструктура на територията на община Русе. Ще заличим пораженията от „Водния цикъл” в рамките на 6 месеца от началото на мандата;
- Съществено подобряване на организацията на движението и паркирането в Русе; Изграждане на паркинги в централната градска зона.
- Умелото управление и стриктният контрол на дейностите по сметосъбиране и чистота ще направят възможно без увеличение на таксата за смет, града да бъде по-чист и по-приветлив;
- Превръщане на крайбрежната градска част в развита и пълна с живот зона;
- Решаване проблема с уличния трафик – изграждане на нови пътни отсечки;
- Акцент върху прекратяването на звуковия терор и замърсяване от автомобили и мотоциклети с преправени изпускателни системи;
- Цялостна политика за драстично намаляване на пътно-транспортния травматизъм на територията на община Русе, вкл. изграждане на полигон за обучение и автомобилни състезания;
- Реорганизация на обществения транспорт – нова транспортна схема, която да отчита променените през последното десетилетие пътнико-потоци и да отговаря на нуждите на хората. Общинската и градската транспортни схеми следва да се интегрират, така че да няма надпревара за пътници, а жителите на селата да бъдат на равни начала с тези от града. Увеличаване на общинската субсидия и безплатно пътуване на учащи и пенсионери с ниски доходи;
- Създаване на електронна информационна система за градския транспорт и въвеждане на електронни билети и карти;
- Организиране на нощен градски транспорт;
- Качествено подобрение на общинската инфраструктура – поетапно изграждане на канализация и пречиствателни станции във всички райони на града и всички селища на общината;
- Специално внимание към снегопичистването, което приоритетно ще се извършва през нощта;
- Ремонти и промени ще се правят с чувство за естетика.
- Работеща икономика и туризъм.
- Създаването на нов индустриален парк, профилиран за инвестиции в областта на високите технологии и екологично чистите производства върху общински терени в района зад магазин „Метро”, може да гарантира поне 2000 работни места за гражданите на общината;
- Създаване на високотехнологичен парк;
- Специална политика за поощряване създаването и подкрепа на предприятия в областта на високите технологии и иновациите;
- Комбинацията от съвременно образование и активната общинска политика за привличане на класни инвестиции ще има за цел развитието на тези сектори в икономиката, за които е характерна по-висока принадена стойност и се използва повече висококвалифициран и интелектуален труд. Те от своя страна са по-високоплатени и ще доведат до постепенно покачване на доходите и в други сфери.
- Общината ще съдейства за съхраняване и развитие на малкия и среден бизнес, който ще подпомага с всички законови средства;
- Туризмът може да получи мощен импулс, ако общината със способите на публично-частното партньорство, изгради дълго отлаганите етнографско и рибарско селище, и експонира по подходящ начин културно-историческото ни наследство. Така стотиците туристи от пасажерските кораби ще предпочитат Русе като културна и туристическа дестинация, вместо да поемат с автобуси към други региони на страната;
- Създаване на Русенски технологичен панаир;
- Специални грижи за поддържане и експониране на културно-историческото наследство в общината. Създаване на общ туристически продукт на всички русенски музеи;
- Бъдещето на Русе като голям транспортен център също може да бъде решено с общинска инициатива. Нужно е изграждане на интермодален терминал, който да затвори веригата река – ЖП транспорт – море и да превърне града ни във врата на Централна Европа към Черно море и Азия.
- Ефективно управление на общинската администрация.
- Въвеждане на нова по-ефективна структура на общинската администрация;
- Работното време на чиновниците в общинската администрация ще бъде максимално уплътнено, ще се увеличат приемното време за граждани и гамата услуги, предоставяни от общината. Ще бъдат ликвидирани всички случаи на чиновническо бездействие или произвол – администрацията ще работи в полза на гражданите, които са неин пряк работодател;
- Ще се сложи край на тенденциозно проведените обществени поръчки. Ще се преустанови порочната система за тяхното възлагане на приятелски фирми, докато в същото време част от дейностите се извършат от общински предприятия;
- Изграждане на „Е-община” – създаване на пряк достъп до административни услуги по интернет, който да пести време и усилия на гражданите;
- Пресцентърът ще информира обществеността за значими и важни събития и дейности, свързани с прогреса и развитието на града, а няма да се фокусира върху новини от битов характер.
- Русе – по-уютно и уредено място за живот.
- По-красив град – въвеждане на данъчни преференции за собствениците, които инвестират в подобряване външния вид на сградите си и благоустрояват пространството около тях;
- Безкомпромисна борба за опазване на архитектурното наследство на града ни. Постъпки за включване на историческия център на Русе в списъка на световното наследство;
- Оползотворяване възможностите на лесопарковете „Липник” и „Приста” за превръщането им в благоустроено място за отмора, пълно с атракции;
- Благоустрояване на младежкия парк. Изграждане на уникална за България цветна градина.
- Повишена раждаемост.
- Еднократна финансова помощ от общинския бюджет за раждането първо и второ дете. Продължаване и увеличаване средствата за Програмата за подпомагане лечението на бездетни семейства, която стартира по моя инициатива в далечната 2004-та година.
- Създаване на фонд „Жилища за млади семейства”, който да дава възможност на всяка двойка с деца (или очакваща дете) да намери своя дом в Русе. С предимство ще се настаняват родители с висока квалификация или студенти, а общината ще дотира наема им до навършване на 3 годишна възраст на всяко тяхно дете.
- Привличане на мозъци и работна ръка.
- Русе трябва да има своя политика за привличане на „мозъци” и квалифицирана работна ръка от страната и чужбина. В сътрудничество с Русенския университет и бизнеса, общината може да изготви програма за привличане на млади специалисти чрез решаване на жилищните и битови проблеми, а за чуждите граждани да подсигури институционална подкрепа за достъпа им до пазара на труда и придобиването на гражданство;
- Трябва да се планира емиграционния поток от чужбина, за да не се създадат поредните малцинствени гета, населени с хора, невъзприемчиви за българската култура. Нашите общности в Молдова, Украйна и др. страни от ОНД могат да бъдат реален резервоар за работна ръка и Общината трябва да играе активна роля по линията на междуобщинското и регионално сътрудничество.
- Край на бягството от Русе и завръщане на младите хора.
- Превръщайки града ни в добро и интересно място за живеене, с работеща индустрия и високи доходи, с добре развита мрежа от здравни заведения и услуги, ние не само ще сложим край на миграцията, която обезкървява града ни, но и ще дадем мотив на живеещите и работещи в чужбина наши съграждани, да се завърнат в родния град и да останат в него.